Da li je Bog Isusu pripremio tijelo? (Hebrejima 10,5)
- Detalji
- Aleksandar Vuksanović
Poslanica Hebrejima piše: "Stoga, kad dođe na svijet, kaže:" Niste željeli žrtve i prinose, nego ste pripremili tijelo za mene; "(Hebrejima 10,5). To je citat iz Psalama:" Nemate želju za žrtvama i prinosima; Otvorio si mi uši: nisi tražio žrtve paljenice i grijehe."(Psalam 40:7 Jewish Publication Society)
Može li se ovaj stih tumačiti u pogledu preegzistencije Isusa? Je li Nebeski Otac pripremio tijelo za duhovno biće? Kakve veze "uši" imaju sa "tijelom"?
Ovo je citat iz Septuaginte, prevod iz hebrejskih spisa tog vremena. U hrišćanskoj teologiji pretpostavlja se da izjava "tijelo si mi pripremio" mora biti utjelovljenje Mesije. Kontekst Psalama 40:7ff međutim bavi se poslušanjem i izvršavanjem zakona. Bilo da je napisano "uho" ili "tijelo" u tome nema razlike. Hebrejski tekst znači doslovno "Iskopao si mi uši" ili "Probušio si mi uši". Bog je otvorio uši dotičnoj osobi kako bi bolje čuo Toru i bio u stanju bolje slušati zapovijedi Božije.
Tekst Septuaginte kaže isto kao i hebrejski tekst, naime učinite bez rezerve volju Božju i poslušajte Toru. Bog je čovjeku dao "uši" i "tijelo" da čini Njegovu volju. Po svojoj prirodi, žrtva je bila znak i zalog ljubavi i naklonosti. Površno gledano neki misle da mogu da kupe/plate oprost Božji kroz žrtvovanje životinja. Bogati David je mogao bezbrojne životinje žrtvovati. Bog takvu žrtvu nije želio. Umjesto toga, Bog objašnjava Davidu da je poslušnost važnije od žrtve. Bog očekuje poslušnost od ljudi (1Sam 5:22; Ps 50:14; Ps 51:18-19; Osi 6:6; Isa 1:11-17; Mih 6:6-8).
Hrist je ta savršena i jedinstvena žrtva pomirenja (Hebrejima 10:14) sa kojom je Nebeski Otac dovršio Toru Mojsijevu i pretvorio je u Toru Mesije (Gal 6,2; 1Kor 9,21). Činjenje Božje volje zahtijeva povjerenje u Božji plan spasenja (Rim 1:17; Ef 2:8-10; Fil 2:12-14). Time ovaj stih nema nikakve veze s pitanjima o prethodnom postojanju Mesije.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
William Barclay: Pismo Hebrejima, str. 120-123.
David H. Stern: Komentar na Hebrejski Novi zavjet, tom 3, str. 71-73