Da li je Isus lažov, ludak ili Bog?
- Detalji
- Kermit Zarley
Ništa od navedenog. Međutim, upravo to pitanje postavlja C.S. Lewis (1898.-1963.) u svojoj maloj knjizi Mere Christianity (Puko hrišćanstvo, 1943.). U pitanju je jedno od najapologetskih dela u istoriji hrišćanstva. 2000. godine, direktor Američkog hrišćanskog magazina ,Hrišćanstvo danas, ovu knjigu je odabrao da bude na prvom mestu među svim hrišćanskim knjigama dvadestog veka, pored Biblije.
Prečasni C.S.Lewis iz Britanije bio je autoritet po pitanju engleske književnosti ali ne po pitanju Biblije. On se preobratio, nakon ateizma se opredelio za hrišćanstvo, i postao široko shvaćen kao autor fantastike. Njegova klasična hronologija pod nazivom Putopisi Narnije, je jedno od njegovih mnogobrojnih dela koje se prodalo u više od 100 miliona kopija.
Puko hrišćanstvo ima za cilj da definiše hrišćansku religiju. U toj knjizi, Lewis tvrdi da je sama suština hrišćanstva upravo ta da je Isus Bog i da je Isus tvrdio da je Bog. Međutim, Lewis nikada ne podržava ovu poslednju tvrdnju u biblijskom smislu, čak iako opisuje Isusa kao čoveka koji ide okolo i priča kao da je On bio Bog. Zatim, Lewis beleži sledeći popularni deo koga učenjaci nazivaju ,,argument trileme“:
Pokušavam da sprečim svakog ko želi da kaže nešto stvarno besmisleno o Njemu što ljudi često imaju običaj da kažu: ,,Spreman sam da prihvatim Isusa kao velikog moralnog učitelja ali ne prihvatam njegovu tvrdnju da je Bog“. To je jedina stvar koju me ne smemo da kažemo. Čovek koji je bio samo čovek i koji je rekao stvari kakve je Isus rekao ne bi bio veliki moralni učitelj. Bio bi ili ludak – na nivou čoveka koji za sebe tvrdi da je kuvano jaje – ili bi bio Đavo iz Pakla. Morate odabrati nešto između ta dva. Ili je ovaj čovek bio Sin Božiji ili ludak ili nešto gore. Možete ga nazvati budalom , možete ga pljunuti i ubiti kao demona; ili možete pasti na kolena pred njega i nazvati ga Gospodom ili Bogom. Ali hajde da ne pričamo gluposti i da ga nazivamo velikim ljudskim učiteljem. On nam to nije ostavio kao opciju. Nije to ni nameravao.
Konfrontirani smo zastrašujućom alternativom. Ovaj čovjek, o kome smo govorili, je bio (i jeste) to što tvrdi ili ludak ili nešto gore ... ja moram da prihvatim da je bio i ostao zaista Bog.
Lewis se protivio liberalnom učenju moralističkog Isusa čiji život i smrt nisu bili ništa drugo do moralni primer koji treba da pratimo. Međutim, u ovom pasusu Lewis nas nelogično navodi da izaberemo između tri opcije koje se odnose na Isusov identitet: on je (1) ludak, (2) đavo ili (3) Bog. Obratite pažnju na to da ovde Lewis sledi patrističku praksu netačnog izjednačavanja termina ,,Bog“ i ,,Sin Božiji“, od kojih se ovaj poslednji odnosi na Isusa. Lewis dodaje: ,,Objasnio sam zašto moram da verujem da je Isus bio (i jeste) Bog ... Verujem u to kada je u pitanju njegov autoritet.“ Ponovo, on ne daje nikakvu podršku tome koja stoji u Svetom pismu niti Isusovu izjavu kako bi potvrdio ovo uverenje.
C.S.Lewis je uvek govorio da nije teolog. Skromno je rekao: ,,Ja sam običan laik za Englesku crkvu.“ Zaista, njegov brilijantni intelekt, u kombinaciji sa jednom takvom skromnom prirodom, predstavljao je tajnu zašto su mu se mnogi divili.
John A.T.Robinson, Lewisov savremenik, bio je jedan od istaknutih autoriteta u Engleskoj po pitanju Biblije, i sigurno je imao na umu Lewisov argument o trilemi kada je izložio svoj protest:
Često se od nas traži da prihvatimo Hrista kao božanskog jer je on tvrdio da to jeste – i poznati argument je iznet: ,, Čovek koji ide okolo i tvrdi da je Bog – ili je Bog ili ludak ili šarlatan.“ ...I naravno, nije lako čitati priču Jevanđelja i odbaciti to da je Isus lud ili loš. Samim tim, ostaje nam da zaključimo da on mora da je Bog.
Ne sviđa mi se ovaj argument. Ni jedan od učenjaka u Jevanđeljima nije prihvatio Isusa zato što je on tvrdio da je Bog, a Apostoli nikada nisu govorili:,,Ovaj čovek je tvrdio da je Bog, samim tim, moraš mu verovati.“
Niko nije razradio Lewisov argument o trilemi više nego američki evanđelista Josh McDowell. Ovaj popularni javni govornik i evanđelista jeste jedan od vodećih glasova u svetu koji objavljuju da je Isus Bog. On je izdao preko 100 knjiga, sa tiražom većim od 42 miliona kopija. Međutim, ova dugačka apologetska dela se sastoje uglavnom od citata a ne osmišljenih argumenata, i on ne uspeva da ostvari interakciju sa vodećim istraživačima Isusove tematike. Bez dalje diskusije, McDowell pretpostavlja da u Novom zavetu identifikovanje Isusa kao Sina Božijeg podrazumeva to da je on Bog. Prilikom identifikovanja Isusa kao Boga, Josh retko kad citira moderne pisce koji imaju suprotna mišljenja i štedi na tekstovima koji su kritični prema navedenim stihovima u Bibliji.
Na isti način, neki tradicionalistički nastrojeni razotkrivači ne uspevaju da naprave razliku između koncepta da je Bog u Hristu i da je Hrist Bog. Britanski razotkrivač John R.W.Scott izgleda da pravi ovu grešku. On je svetski priznati crkveni vođa, pastor, edukator i autor u okviru izražene evanđelističke zajednice. Citirajući Lewisa, Scott je izdao visoko priznato delo pod nazivom Basic Christianity (Osnovno hrišćanstvo, 1958). Zapanjujuće je to da on u ovoj knjizi uverava da ,,Ukoliko Isus nije bio Bog u ljudskom telu, hrišćanstvo bi eksplodiralo.“ Zatim nastavlja skoro istim tonom: ,, Hrišćanska tvrdnja jeste ta da možemo da nađemo Boga u Isusu Hristu.“ Zaista, mi to možemo. Međutim tvrditi da je Bog u Hristu nije isto što i tvrditi da je Hrist Bog i Spasitelj i da je Bog bio u Hristu mireći svet za sebe.“
Ovim pitanjem, da li je Isus lažov ili Bog, bavim se u dva navrata u mojoj obimnoj knjizi koja se temelji na istraživanjima Biblije pod nazivom Restitucija Isusa Hrista (2008). U njoj, ja uveravam da Biblija nikada ne identifikuje Isusa kao Boga i ne podučava trojstvo o jednakim i podjednako večnim Osobama u Božanstvu, kao što to crkva propoveda. Pretpostavljam da su do tog zaključka došli crkveni oci jer su donekle bili pod antisemitskim uticajem grčke filozofije i njene metafizike. Međutim, tvrdim da Biblija potvrđuje svako drugo veće crkveno učenje u vezi sa Isusom, kao što je bezgrešno začeće, bezgrešnost, čudotvorna dela, privremenu smrt, vaskrsnuće, odlazak u raj i budući dolazak.
Ovaj članak je od Kermit Zarleya (Servetus the Evangelical). Na njegovoj internet prezentaciji – www.servetustheevangelical.com – možete da pročitate 50 članaka na engleskom jeziku. To su isješci iz njegove biblijsko-istraživačke knjige koja ima 600 stranica sa naslovom: The Restitution of Jesus Christ (2008)