Da li je Isus Bog zato što je Gospod(ar)?
- Detalji
- Kermit Zarley
U staro doba, osloviti nekoga rečju ,,Gospodar“ obično je predstavljalo ništa više do pristojan način obraćanja. Sa druge strane, kraljevi su često oslovljavani sa ,,Gospodar“ kako bi se ukazalo na njegov stečeni autoritet. Među Jevrejima, rabini su oslovljavani sa ,,Gospod“ kako bi se oba ova razloga ispoštovala.
Prvenstvena izjava vere ranih jevrejskih hrišćana je bila ta da je Isus Gospodar.Apostol Petar je propovedao o tome u svojoj prvoj slućbi na dan Duhova (Trojice) nakon događaja sa Hristom. On je rekao ,,neka zna sav dom Izrailjev zna da je i Gospodom i Hristom Bog učinio ovog Isusa“ (Dela 2:36). A Apostol Pavle je napisao da ,,niko ne može Isusa Gospodom nazvati osim Duhom Svetim“ (1. Korinćanima 12:3).
Isus je odobravao da ga učenici oslovljavaju sa ,,Gospodaru“. Odmah nakon učestvovanja u Poslednjoj večeri, Petar je Isusa nazvao Gospodarom (Jovan 13:9). Ubrzo nakon toga Isus je ovaj način obraćanja odobrio rekavši ,,Vi zovete mene učiteljem i Gospodom; i pravo velite: jer jesam“ (13:13). Isus je izgleda ove dve titule kao da one imaju isto značenje. Oslovljavanje Isusa rečju ,,Gospodar“ značilo je da je on bio jedini učitelj svojih učenika.
Sinoptička jevanđelja otkrivaju da su oni koji su ih napisali ova dva i ostale slične termine koristili kao da imaju isto značenje kada se odnose na Isusa. Na primer, kada su Isus i njegovi učenici prelazili Galileju čamcem i kada je oluja pretila da će ih potopiti, oni su probudili Isusa svojim kukanjem za pomoć. Matej kaže da su ga oslovili sa ,,Gospodaru (eng. Lord)“(Matej 13:25); Marko kaže da su mu se obraćali sa ,,Učitelju“ (4:38); Luka kaže da su ga zvali ,,Gospodaru (eng. Master)“ (8:24). Pri Isusovom preobraženju, Matej kaže da je Petar oslovio Isusa sa ,,Gospodaru“ (17:4); Marko kaže da ga je oslovio rečju ,,Rabin“ (9:5); Luka kaže da je upotrebio reč ,,Gospodar (eng. Master)“ (9:33).
Ni jedan pisac Novog zaveta ne oslikava ovo prizanje da je Isus Gospodar bolje nego Pavle. U svojih deset poslanica, Pavle primenjuje reč ,,Gospodar“ kada opisuje Isusa skoro 230 puta, a naziva ga ,,Sinom Gospodnjim“ samo 17 puta. Gospodarska pozicija Isusa Hrista je bez sumnje dominantna tema u Pavlovoj hristologiji.
Međutim, za razliku od drugih autora Novog zaveta, Pavle primenjuje titulu ,,Gospodar“ (gr. kurios) samo na Isusu i, samim tim, nikad na Ocu. Za njega, Bog je ,,Otac“ a Isus je ,,Gospodar“. Na primer, Pavle piše da ,,postoji jedan Bog, Otac ... i jedan Gospod Isus Hrist“ (1. Korinćanima 8:6).
Pavle, kao što je to slučaj sa mnogim drugim ranim hrišćanima, ponekad proklamuje Isusovu poziciju Gospodara u svojim jevanđelijskim porukama. Na primer, kada je, strahom pogođen, čuvar filipijskog zatvora upitao zatočene apostole Pavla i Sila ,, Gospodo! Šta mi treba činiti da se spasem?“, oni su rekli: ,,Veruj Gospoda Isusa Hrista i spašćeš se ti i sav dom tvoj.“ (Dela apostolska 16:31). Pavle je pisao hrišćanima u Rimu: ,,ako priznaješ ustima svojim da je Isus Gospod, i veruješ u srcu svom da Ga Bog podiže iz mrtvih, bićeš spasen.“
Međutim, šta su Pavle i ovi rani hrišćani podrazumevali pod tim kada su tvrdili da je Isus Gospod? Nisu ništa drugo mislili osim toga da Isusa treba poštovati, slušati njegove instrukcije kada je pravednost u pitanju. Samo ako do određene mere slušamo Isusova učenja o načinu življenja, možemo istinski da tvrdimo da je on Gospod u našim životima.
Mnogi tradicionalisti (oni koji veruju da je Isus Bog) ne misle tako. Oni tvrde da to što je u Novom zavetu Isus oslovljavan rečju ,,Gospod“ ima opsežnije značenje. Oni tvrde da ova reč ukazuje na to da je on Gospod zbog toga što je u Septuaginti postojala praksa da se reč kurios prevodi hebrejskom rečju ,,YHWH“ (Jahve), što predstavlja Božije ime (2. Mojsijeva 3:13-16), i to na preko 6000 mesta. Oscar Cullmann uverava da upotrebiti ime ,,Bog (theos) za Isusa ne predstavlja veću čast od toga kada bismo za isto upotrebili nenadmašnu reč koja glasi Kyros“.
Autoriteti se sada slažu da kopije Septuaginte iz prvog veka ove ere, Božije ime ne menjaju drugim rečima. 1978.godine, George Howard je bio u pravu kada je objasnio:
Nedavna otkrića u Egiptu i Judejskoj pustinji pokazuju da u prehrišćanskoj grčkoj Bibliji tetragram nikada nije bio predstavljen surogatnim kurios i kao takav obično je ostavljen nepreveden. Reprodukovan je u vidu arhaično-hebrejskih ili četvrtastih aramejskih slova ili u transkribovanom obliku IAΩ ... Običaj da se božansko ime u pisanom obliku zameni rečju kurios, kao što se to može videti u hrišćanskim kopijama Septuaginte, predstavlja hrišćansku inovaciju koja ni na koji način ne oslikava izgled Biblije koju su pisci Novog zaveta koristili … Rana crkva je bila naviknuta da vidi hebrejsku reč יהוה napisanu u svom grčkom Starom zavetu a ne njen surogat kurios.
Zapravo, jevrejske kopije Septuaginte konzistentno zamenjuju kurios sa YHWH!
Štaviše, Pavle u svojim pismima ne pruža nikakav dokaz da njegova primena reči kurios na Isusa predstavlja zamenu za YHWH, i nema dokaza da želi da kaže da je Isus Jahve. James Dunn kaže o ,,Gospodu” u Pavlovim pismima: ,,kyrios ne predstavlja način idetifikovanja Isusa sa Bogom u tolikoj meri, već, ako išta, ta reč više predstavlja način razlikovanja Isusa od Boga.”
U jednom od svojih pisama, Pavle citira himnu koju neki tradicionalisti vide kao podršku svog verovanja da je Isus Bog. Tu o Isusu piše: ,,Zato i Bog Njega povisi, i darova Mu ime koje je veće od svakog imena.Da se u ime Isusovo pokloni svako koleno onih koji su na nebu i na zemlji i pod zemljom; I svaki jezik da prizna da je Gospod Isus Hristos na slavu Boga Oca” (Filipljanima 2:9-11; Isaija 45:23). Ovi tradicionalisti tvrde da se prvo pojavljivanje ,,imena” odnosi na ,,Gospoda” (kurios) kao to da označava Isusa Bogom usled prakse u Septuaginti o kojoj smo maločas govorili.
Nasuprot tome, ,,Gospod” je titula a ne ime. Ni ,,Gospodar” nije ime Boga, koje je JAHVE. ,,Ime” o kojem je ovde reč se verovatno odnosi na Isusa.
Da sumiramo, Novi zavet svedoči o ranim hrišćanima koji su Isusa zvali ,,Gospod” i to ne predstavlja ništa više do njihovo prihvatanje toga da je njemu Bog dao autoritet da vlada i njihovo dobrovoljno prepuštanje njemu da upravlja njima. I Pavle, premijerni zagovornik hristologije o Gospodstvu u Novom zavetu, ne daje dokaz o tome da izjednačuje reči ,,Gospod” i ,,Bog”.
Ovaj članak je od Kermit Zarleya (Servetus the Evangelical). Na njegovoj internet prezentaciji – www.servetustheevangelical.com – možete da pročitate 50 članaka na engleskom jeziku. To su isješci iz njegove biblijsko-istraživačke knjige koja ima 600 stranica sa naslovom: The Restitution of Jesus Christ (2008)